27 listopada 2020

Chciałbyś się skutecznie rozwijać? Dowiedz się czym jest TRENING MENTALNY

Obecnie sporo się mówi o umiejętnościach mentalnych, w szczególności, gdy mówimy o sportowcach. Jednak nie tylko ich się to tyczy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i zwracamy uwagę na to, że nasza „głowa” ma ogromne znaczenie w różnych sytuacjach ogólnożyciowych.
 

Umiejętności mentalne

Trening mentalny jest formą pracy pozwalającą rozwinąć własne możliwości. Możemy tu wyróżnić przykładowe umiejętności mentalne takie jak:
• Motywacja
• Koncentracja
• Pewność siebie
• Cele i zaangażowanie
• Dialog wewnętrzny
• Umiejętności społeczne
• Zarządzanie emocjami
• Radzenie sobie ze stresem
 

Cele treningu mentalnego

Trening mentalny stawia na rozwój i podnoszenie swojej samoświadomości. Wdrażanie do życia umiejętności mentalnych (psychologicznych) pomaga nam w osiągnięciu sukcesów (sportowych, zawodowych i tych w życiu codziennym). Trening mentalny nastawiony jest na rozwój, taki, który zwraca uwagę na drogę do celu, a nie na sam końcowy wynik. Oczywiście jest on bardzo ważny, jednak z przebytej drogi możemy czerpać wiedzę o sobie, swoich możliwościach, co pomaga nam w osiąganiu dobrostanu psychicznego.
 

O czym pamiętać?

Należy pamiętać, że wyćwiczone już umiejętności należy stale pielęgnować i ćwiczyć. Możemy porównać to do podnoszenia ciężarów. Przykładowo, gdy jesteśmy w formie możemy podnieść 50 kg. Jeżeli jednak odpuścimy sobie na pół roku/rok. To czy będziemy w stanie znowu podnieść te 50 kg? Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak nie. A jeżeli nam się uda, to prawdopodobnie nie zrobimy tego z taką łatwością jak wcześniej. Tak samo jest z umiejętnościami mentalnymi. Musimy o nie stale dbać i ćwiczyć, by utrzymać je na odpowiednim poziomie.
 

Nie ma dróg na skróty

I myślę, że doskonale sprawdza się tu nazwa TRENING MENTALNY, bo jest to poświęcenie swojego czasu i rzetelna praca. Zarówno osoby, która się jej podjęła, jak i psychologa. Jednak jak to z każdym treningiem bywa, często na efekty trzeba poczekać, ale jestem pewna, że warto! Nie ma jednak złotego środka. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby, plany i marzenia. Dlatego dla każdego trening mentalny powinien być dostosowany indywidualnie.